Sched (Virtual Program)

click here to open Sched https://metrorichmondstemfair2017.sched.com/

 

2017 MRSF VSSEF Competitors

Congratulations to all of our participants for a job well done!

Amanda He, Andion Dizon, Ankit Kumar, Anusha Puri, Ashley Harris, Haley Barefoot, Jon Hardin, Joshua Lopez-Boutier, Kevin Rao, Medha Majety, Michael Pang, Parul Goswami, Prachi Sadekar, Pranav Neyveli, Sabrina Lee, Sabrina Ye, and Selik Morishetty.

VSSEF Winners

Michael Pang - 1st Place Environmental Management

Prachi Sadekar - 2nd Place Mathematics

Kevin Rao - Leidos Award for Computational Science

Ashley Harris - Leidos Award for Applied Science and Engineering

Sabrina Ye – Virginia Section of the America Water Works Association

Ashley Harris – U.S. Navy/Marine Corps

Selik Morishetty - Honorable Mention Chemistry

Amanda He - Honorable Mention Plant Sciences

 


ISEF Finalists

 IMG 4647

Pictured above from left to right: Fourth Place - Kevin Rao, Fifth Place - Lucas Mayhew, Third Place - Sabrina Ye,  Second Place - Micheal Pang, and First Place - Pranev Neyveli

 

STEM Fair Full Results

Subject Division 1st Place 2nd Place 3rd Place Honorable Mention
Behavioral and Social Sciences A Junior Ankita Adhvaryu Angela Oandasan Esha Sharma  
Behavioral and Social Sciences B Junior Paxton Calder Sreedhatri Kandlakunta Kalakriti Pillai Lily Walsh
Biochemistry Junior Perisa Ashar Emily Lionberger Asa Shettle Ryan Poquis
Botany Junior Keerthana Thotakura Sidharth Ranga Angel Lu  
Chemistry A Junior William Pardo Allison Jansen Michelle Quach  
Chemistry B Junior Caroline Klotz Abhay Duggirala Caris Omiecinski Anandita Sharma
Chemistry C Junior Jessica Lin Keya Pokhiyal Edward Zhang  
Chemistry D Junior Kieran Wall Brayden Thomas Eric Hamilton  
Earth and Space Science Junior Aislinn Craig Schubin Chon Devon Alexander  
Engineering A Junior Andrew Vithoulkas Alexander Coffman Mira Eisenhauer Minh-Thu Nguyen
Engineering B Junior Gabriel Rose Caleb Weakland Shaily Pal Susannah Andress
Environmental Science A Junior Shruti Bala Pulkit Iyer Ashwin Johri Eric Qian
Environmental Science B Junior Bennett Clark Nikki Kumar Abigail Kaikkonen Ella Darnell
Mathematics & Computer Science Junior Surya Shanmugaselvam Purvi Sehgal Michael Kish  
Medicine and Health A Junior Sydney Tyler Emma Holley Ronit Jain Abby Gannon
Medicine and Health B Junior Cameron Sharma Grace Zhang Josie Bennett Sydney Coffman
Microbiology Junior Maya Mehigan Sahil Reddy David Kang  
Physics A Junior Colin Mccaffery Shirya Chemudupati Kyla Terrell  
Physics B Junior Eden Simpson Benjamin Murdy Avirat Raj  
Physics C Junior Mannix Green Haarika Eturu Alyssa Raybould  
Zoology Junior Ashwin Prabu Dominic Mistretta Ria Bakshi  
Subject Division 1st Place 2nd Place 3rd Place Honorable Mention
Behavioral and Social Sciences Senior Sabrina Lee Joshua Lopez-Boutier Aditi Diwan Priya Verma, Micaela Wibberly and Kathryn Gill
Biochemistry Senior Jon Hardin Nathan Wu Amisha Gandhi Madison Lester
Botany Senior Anusha Puri Amanda He Jeremy Curtis Ben Tharakan
Chemistry Senior Selik Morishetty Julia Mudryk Grace Davenport Jolie Smith and Laney Gammons
Computer Science Senior Kevin Rao Oliver Hamilton Daniel Wu  
Earth and Space Science Senior Ethan Schaefer Medha Majety Naren Kasinath Thomas Ensley
Engineering Senior Lucas Mayhew Ashley Harris Evan Dwyer  
Environmental Science Senior Michael Pang Noah Hull Shreya Murali Janine Icalla and Riley Moffatt
Mathematics Senior Prachi Sadekar Andrew Niu Zainab Rahman  
Medicine and Health Senior Pranav Neyveli Parul Goswami Christopher Xie Jerry Zhang, Kathryn Steenkamer and Cassie Capocelli
Microbiology Senior Sabrina Ye Anvita Chandra Jakob Yirga Amruta Ponugupati and Naomi Ghahrai
Physics Senior Andion Dizon Lucas Franke Satya Koppu  
Zoology Senior Haley Barefoot Ankit Kumar Henry Ge  

 

 

2017 Special Awards Winners

Award

Winners


American Meteorological Society (AMS)

  • Ethan Schaefer, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools, (Proj. # 849 Earth & Space Science “A Study of Various Glaciogenic Seeding Agents and their Effects on Ice Crystal Nucleation as a Function of Temperature”)

  • Thomas Ensley, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools, (Proj. #788, Earth & Space Science, “The Effect of Salinity on the Hydraulic Conductivity of Gravel in Darcy's Column”)

American Psychological Association(APA)

  • Sabrina Lee, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj. #850 Behavioral and Social Sciences, “The Effect of Social Anxiety on Theory of Mind Impairment”)

ASM Materials Education Foundation’s

  • Lucas Mayhew, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 780 Engineering, “An Investigation of Optimal Rural Building Designs for all Earthquake Zones of Turkey”)Teacher sponsor: Dana Delano

Arizona State University: Rob and Melani Walton Sustainability Solutions Initiative (ASU)

  • Rishika Nayak, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 775 Environmental Science, “The Effect of Different Seeds as Coagulants on Turbidity”)

  • Michael Pang, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 738 Environmental Science, “Removal of Radioactive Strontium from Contaminated Water Using Novel Cost-Effective Biosorbents”)


Association for Women Geoscientists(AWG)

None awarded this year

Intel Excellence in Computer Science(IECS)

  • Kevin Rao, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 831 Computer Science, “Predicting Lung Cancer Survival and Treatment Using Machine Learning”)

MU Alpha Theta

  • Prachi Sadekar, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 823 Mathematics, “The Effect of Implied Volatility on Return from the S&P 500”) Teacher: Dana Delano

NASA Earth System Science Award

  • Thomas Ensley, Clover Hill High School, Chesterfield Co. Public Schools, (Proj. #788, Earth & Space Science, “The Effect of Salinity on the Hydraulic Conductivity of Gravel in Darcy's Column”)Teacher sponsor: Dana Johnson

National Oceanic and Atmospheric Administration(NOAA)

  • Ethan Schaefer, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools, (Proj. # 849 Earth & Space Science “A Study of Various Glaciogenic Seeding Agents and their Effects on Ice Crystal Nucleation as a Function of Temperature”)

 

Ricoh American Corporation

  • Noah Hull, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 877, Environmental Science “Iron-Impregnated Biochar vs Manganese Greensand on Aquatic Arsenic Removal”)

Society for IN VITRO Biology(SIVB)

  • Amruta Ponugupati, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#797, Microbiology, “Transferrin Binding by TbpA Point Mutants generated in Neisseria gonorrhoeae for Gonococcal Vaccine Development”) Teacher sponsor: Dana Delano

Stockholm Junior Water Prize(SJWP)


Sponsored by:

Virginia Water Environment Association (VWEA)

1st:  Sabrina Ye, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#721, Microbiology, “The Effect of Tungsten Oxide on Disinfection of E. coli”)

2nd: Michael Pang, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 738 Environmental Science, “Removal of Radioactive Strontium from Contaminated Water Using Novel Cost-Effective Biosorbents”)

3rd: Matthew Lim, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#822, Chemistry, “The Effect of Subcutaneous Fat on the Absorption of Runoff”)

US Air Force

  • Spencer Macturk, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#744, Physics, “Average Acceleration of Model Rocket Engines”)

  • Ashley Harris, Patrick Henry High School, Hanover Co. Public Schools (Proj#914, Engineering, “Black Box Retrieval: Using an Aircraft Recovery Marker System”)

  • Lucas Mayhew, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 780 Engineering, “An Investigation of Optimal Rural Building Designs for all Earthquake Zones of Turkey”)

  • David Coffman, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#834, Computer Science, “The Effect of Data Compression Format on Compression Ratios of Diverse Media Types”)

U.S. Metric Association

  • Grace Gillam, Liberty Middle School, Hanover Co. Public Schools (Proj#677, Physics, “The Effect of the Wavelength of Light a Solar Panel is Exposed to on the Power Output of the Solar Panel”)

U.S. Navy and Marine Corps

Junior Division:

  • Sydney Tyler, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#308, Medicine & Health, “The effect of water purifiers on the ability to to reduce the TDS level of soil in water”)

  • Ria Bakshi, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#385, Zoology, “The Effect of Different Concentrations of Fertilizer On The Survival Rate of Brine Shrimp”)

  • Andrew Vithoulkas, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#518, Engineering, “The Effect of Different Airfoils on Lift Produced”)

Senior Division:

  • Satya Koppu, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 864, Physics, “Cement-Conjugated Graphene: A Novel Earthquake Resistant Material”)

  • Makenna Thompson, Clover Hill High School, Chesterfield Co. Public Schools (Proj#848, Environmental Science, “The Effect of Aldehyde Organic Corrosion Inhibitors on the Corrosion of Steel in Hydrochloric Acid”)

  • John Knickerbocker, Clover Hill High School, Chesterfield Co. Public Schools (Proj#944, Computer Science, “The Effect of Different Forms of Encryption on the Efficiency of Encryption Using Two Factors”)

Yale Science and Engineering Association(YSEA)

  • Ashley Harris, Patrick Henry High School, Hanover Co. Public Schools (Proj#914, Engineering, “Black Box Retrieval: Using an Aircraft Recovery Marker System”)

 

2016 Local Organization Award Winners

American Chemical Society, Virginia Chapter

1st place: Selik Morishetty, Henrico High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#923, Chemistry, “Alginate Hydrogel Beads on Controlled Drug Delivery Applications”) Sponsor teacher: Samantha Cope

2nd place: Julia Mudryk,  Clover Hill High School, Chesterfield Co. Public Schools (Proj#911, Chemistry, ”The Effect of the Brand of Permanent Hair Dye on the Rate of Fading of the Color” ) Sponsor teacher: Dana Johnson

3rd place: Grace Davenport,  Clover Hill High School, Chesterfield Co. Public Schools (Proj#906, Chemistry, “The Effect of Gluten Concentration (%) on Density (g/cm3) of Bread”) Sponsor teacher: Maria Klein

American Society for Non-Destructive Testing (ASNT)

Junior Division

1st: Mannix Green, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#450, Physics, “The Effect of What a Tube is Made of on the Time It Takes a Magnet to Travel the Length of the Tube”)

2nd: Naveen Logachandar, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#398, Engineering, “The Effect of Different Materials on the Amount of Weight Held on an Arch Bridge”)

Senior Division

1st: Lakshmi Ravulaparthi, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#804, Chemistry, “The effect of soil chemistry on the rate of metal corrosion”)


2nd: Alora Dunnavant, Clover Hill High School, Chesterfield Co. Public Schools (Proj#924, Chemistry, “The Effect of Different Colored Filters Applied to Ultraviolet Light on the Time Taken for a Complete Photochemical Reaction to Occur”)

American Water Works Association (Virginia Section)

Junior Division

1st: William Pardo, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#420, Chemistry, “The Effect of the Combination of Rocks on the Speed and Effectiveness of Water Filtration”)


2nd: Pulkit Iyer, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#510, Environmental Science, “The Effect of Different Amounts of Activated Carbon on Water Purification”)


Honorable mention: Sydney Greiner, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#303, Medicine & Health, “The effect of location on amount of hydrogen sulfide in water”)

Senior Division

1st: Rishika Nayak, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 775 Environmental Science, “The Effect of Different Seeds as Coagulants on Turbidity”)


2nd: Noah Hull, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 877, Environmental Science “Iron-Impregnated Biochar vs Manganese Greensand on Aquatic Arsenic Removal”)


Honorable Mention:

  • Laney Gammons, Clover Hill High School, Chesterfield Co. High Schools, (Proj#756, Chemistry, “The Effect of Different Treatments on Nitrate Levels in Well Water”)

  • Anjali Jain, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#652, Environmental Science, “The Effect of Barley Form on Chlorophyll “a” Concentration (mg/m^3)”)

  • Michael Pang, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj# 738 Environmental Science, “Removal of Radioactive Strontium from Contaminated Water Using Novel Cost-Effective Biosorbents”)

John B. Fenn Award

  • Pranav Neyveli, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#740, Medicine & Health, “PepdyGenius, A Novel Supervised Machine Learning Algorithm to Combat Lung Cancer and Improve Public Health”)

  • Ashley Harris, Patrick Henry High School, Hanover Co. Public Schools (Proj#914, Engineering, “Black Box Retrieval: Using an Aircraft Recovery Marker System”)

  • Oliver Hamilton, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#676, Computer Science, “CardiAlert: A State-of-the-Art, Deep Learning Based System for Cardiac Arrhythmia Detection”)

North American Young Generation In Nuclear (NAYGN)

  • Naren Kasinath, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#750, Earth and Space Science, “On the Efficiency of C-Type Asteroids as a Means of Shielding Against Ionizing Radiation during Interplanetary Travel”)

Patent Trademark Office Society

  • David Kang, , Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#601, Microbiology, “The Effect of Mealworm Gut Bacteria on the Breaking Down of Non-Biodegradable Material”)

  • Ashley Harris, Patrick Henry High School, Hanover Co. Public Schools (Proj#914, Engineering, “Black Box Retrieval: Using an Aircraft Recovery Marker System”)

Randolph-Macon College Scholarship Awards

1st place: Aditi Diwan, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#743, Behavioral & Social Sciences, “Comparing the Effectiveness of Paper-based Tasks and Computer-based Tasks on Working Memory”)

2nd place: Hallie Miller, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#868, Behavioral & Social Sciences, “The Effect of Gender on Victimology”)

Richmond Astronomical Society

 

  • Naren Kasinath, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#750, Earth and Space Science, “On the Efficiency of C-Type Asteroids as a Means of Shielding Against Ionizing Radiation during Interplanetary Travel”)

  • Medha Mejety, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#878, Earth & Space Science, “The Effect of Varying Surface Gravity on the Number of In-falling Virtual Particle-Pairs Within the Vicinity of the Event Horizon into a Singularity”)

  • Aislinn Craig, Manchester Middle School, Chesterfield Co. Public Schools (Proj#555, Earth & Space Science, “The Effect of the Use of a UHC LPR Filter on the Visibility of Objects in Space”)

Richmond Beekeepers Association

  • Rahul Sunilkumar, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#478, Botany, “The Effect of Different Water Based-Farming Method on Plant Growth Efficiency”

  • Kathryn SteenKamer, Clover Hill High School, Chesterfield Co. Public Schools (Proj#908, Medicine & Health, “The Effect of the Source of Strained Honey on the Amount of Glucose”)

Science Matters Communication Award

  • Keya Pokhriyal, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#446, Chemistry, “The Effect of Different Species of Yeast on the Ethanol Production in Banana Juice Fermentation”)

  • Bennett Clark, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#448, Environmental Science, “The Effect of Sunscreen Containing Oxybenzone or Zinc-Oxide on the Stress Levels of Daphnia Magna”)

 

Virginia Dental Association

Grand prize: Pranav Neyveli, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#740, Medicine & Health, “PepdyGenius, A Novel Supervised Machine Learning Algorithm to Combat Lung Cancer and Improve Public Health”)

Team: Jackson May & Amith Prakash, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#815, Microbiology, “The Effect of Medical Implant Material on Biofilm Development”)

Behavioral & Social Sciences: Ruochen Lin, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#889, “Effect of School Zones on Students’ Perception of Safety”)

BioChemistry: Nathan Wu, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#856, “The Effect of Magnetic Influence on SpO2 in Rats”

BioMedical & Health Sciences: Charles Ellison, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#885, “The Effect of Ultraviolet Radiation on Wound Healing in Aloe barbadensis”)

Microbiology: Naomi Ghahrai, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#872, “Investigating Antimicrobial Properties of Tricyclic Antidepressants with Anaplasma phagocytophilum”)

Chemistry: Esha Sharma, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#835, “The Effect of Varying Levels of Ginkgo biloba on the Human Perception of the Passage of Time”)

Zoology: Eugene Agyapong Akoto, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#729, “The Effect of Different Ant Traps on Capturing Ants”)

Virginia Lakes and Watersheds Association

Junior division: Zachary Wooden, Moody Middle School, Henrico Co. Public Schools (Proj#434, Environmental Science, “The Effect of Different Wetland Plants on the Amount of Gamma-Cyalothrin in Water as Measured by the Heart Rate of Daphnia magna”)

Senior division: Vaishnavi Nemani, Mills E. Godwin High School, Henrico Co. Public Schools (Proj#637, Environmental Science, “The Response of Daphnia magna in Simulated Wastewater to Phosphate Level Caused by Different Concentrations of Aluminum Sulfate”)


 

Art Competition Winners

1st Place: Adam Dabbs

2nd Place: Morgan Martin

3rd Place: Cole Taylor

Honorable Mention: Cyndy Reyes, Georgia Flemotomos, Rose Roundy, Jaya McKinley, and Megan O’Brian

 

Accepted Projects Announced

Click here for the Accepted Senior Projects List

Click here for the Accepted Junior Projects List

 

The MRSF affords students a unique opportunity to conduct research on a topic of his/her interest. This endeavor helps to build a strong understanding of and appreciation of how science works (scientific method/scientific inquiry). The Metro Richmond STEM Fair (MRSF) is Central Virginia's regional qualifying event for the Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) and the Broadcom MASTERS competition. The MRSF is entering its 24th year and is organized and funded by the MathScience Innovation Center (MSiC) and the MSiC Foundation.

The Metro Richmond STEM Fair is available to Consortium students who attend public school in the following divisions: Chesterfield, Colonial Heights, Hanover, Henrico, King William, Petersburg, Powhatan, and Richmond City.

 

Contact information

Vonita L. Giddings, Director, Metro Richmond STEM Fair
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
804.343.6525 ext. 260

 


Huguenot High School, 7945 Forest Hill Ave, Richmond, VA 23225